Jak zdravotnická zařízení mohou získat více pacientů pomocí online marketingu
„Dneska máme zase volno mezi druhou a čtvrtou. To je na palici," vzdychla recepční fyzioterapeutické kliniky, zatímco jsem čekal na svou rehabilitaci ramenního kloubu. Majitelka, která zrovna procházela kolem, jen protočila oči: „Tomu říkám prokletí zdravotních služeb – buď máš narváno tak, že nestíháš, nebo koukáš na prázdný diář." O pár měsíců později, když jsem se vracel na kontrolu, byla situace jiná. Čekárna byla příjemně zaplněná i v čase, kdy dřív zejícela prázdnotou. „Co se změnilo?" zeptal jsem se zvědavě. „Konečně jsme dali na tvůj článek a rozjeli PPC reklamu Plzeň," mrkla na mě majitelka. „Funguje to jak blázen – nejenže máme víc klientů, ale dokážeme je líp rozprostřít během dne. Když máme volno mezi druhou a čtvrtou, prostě tem časům dáme v systému větší váhu a reklamy na ně cílí intenzivněji."
Zdravotnictví dlouho fungovalo v jakémsi marketingovém vakuu. Panovalo přesvědčení, že když jsi dobrej doktor, lidi si tě najdou. Jenže doba se pekelně změnila. Dřív jsi šel k doktorovi, kterého ti doporučila sousedka nebo kam tě poslal obvoďák. Dneska? Dneska si lidi googlují všechno od rýmy přes zubaře až po neurochirurga. A když si někdo googluje „ortoped akutní bolest kolene" a ty nejsi ve výsledcích, tak neexistuješ – je to tak jednoduchý. Proto právě PPC reklama Praha a dalších větších městech začíná být pro soukromé doktory a kliniky naprostou nutností. Ne proto, že by jejich služby byly horší než dřív, ale proto, že se totálně změnil způsob, jakým si lidi zdravotní služby hledají.
Proč tradiční způsoby získávání pacientů už nestačí
„Víš, jak to bylo," rozvalil se v křesle MUDr. Novák, praktický doktor, kterého znám ještě z dob, kdy jsem byl malý fracek s věčně rozbitými koleny. „Pověsil jsi ceduli, otevřel dveře a čekal, až se to rozkřikne. Lidi si vyprávěli o dobrým doktorovi u piva nebo na pískovišti, a tak to nějak fungovalo. Teď? Teď ti přijde mladej pár s dítětem a než vůbec překročí práh, už maj vygooglovaný každej tvůj nádech. Znají tvoje recenze, vzdělání a pravděpodobně i to, co jsi měl k snídani."
A má sakra pravdu. Podle dat, která jsem nedávno viděl, přes 70 % lidí (a u mileniálů je to ještě víc) hledá zdravotnická zařízení online, než se objedná. A nejde jen o složité operace nebo specialisty – lidi takhle hledají i zubaře, fyzioterapeuty nebo očaře.
„Když jsem před pár lety rozjížděl soukromou zubařinu tady v Plzni, myslel jsem, že to bude brnkačka," chechtá se můj kamarád Jirka, zubař. „Však víš, jak to se zubaři je - všichni jsou přeplnění, berou jen přes známé... Tak jsem si naivně myslel, že stačí otevřít ordinaci a lidi se pohrnou. První tři měsíce byly brutální. Chodilo minimum pacientů a ti, co přišli, chtěli většinou jen jednorázově spravit zub a pak se vrátili ke svému původnímu zubaři."
Jirka nakonec zavolal kámarádovi, co dělá v marketingu. „Pařil jsem s ním Counter-Strike ještě na výšce a teď dělá něco s reklamama. Doporučil mi firmu PPCprofits.cz, který to maj vymakaný. Za tři neděle od spuštění reklam se mi diář začal plnit a dneska mám čekačku jak blázen."
Co je PPC reklama a proč funguje ve zdravotnictví
PPC (Pay-Per-Click) reklama je fakt jednoduchej koncept, i když zní složitě. Platíš jen tehdy, když na tvoji reklamu někdo klikne. Žádný klik, žádná platba. Neplatíš za to, že někde visíš – platíš jen za reálnej zájem. Pro doktory a kliniky s omezeným rozpočtem na marketing je to naprosto ideální.
„To, co dělá PPC reklamu tak brutálně efektivní pro doktory, je ten moment, kdy ji lidi vidí," vysvětlovala mi Martina, která několik let dělá marketing pro zdravotnický sektor, když jsme spolu seděli nad kávou. „Když si někdo do Googlu zadá 'bolest ramene po sportu fyzioterapeut', tak už v tu chvíli aktivně shání pomoc. Je to jako když postavíš stánek s deštníkama přesně ve chvíli, kdy začne pršet – načasování je všechno."
Naprosto geniální věc je, že můžeš cílit geograficky. „Většina lidí nechce za doktorem cestovat přes půl republiky, pokud to není nějakej totální specialista," pokračuje Martina. „Proto má smysl zobrazovat reklamu jenom lidem v tvým okolí. Pokud jsi fyzioterapeut v Malešicích, zajímají tě lidi z Prahy 10 a okolí, ne z Aše. A přesně tohle ti PPC umožní."
Další věc, proč je PPC reklama tak super, jsou data. „Vidíš úplně přesně, kolik lidí vidělo tvoji reklamu, kolik na ni kliklo, kolik vyplnilo kontaktní formulář nebo zavolalo na tvoje číslo. To je sen každýho, kdo dává peníze do marketingu – vidět přesně, co se s těma prachama děje a jaký přináší výsledky."
Případová studie: Jak rehabilitační centrum zdvojnásobilo počet pacientů za dva měsíce
Rehabilitační centrum Pohyb na pražskejch Stodůlkách mělo klasickej problém – byli závislí na doporučení od doktorů. Takže se k nim dostávali hlavně lidi po operacích a úrazech, co měli předepsanou rehabilitaci. Jenže oni uměli mnohem víc.
„Měli jsme nadupaný vybavení a fakt šikovný lidi, ale chyběli nám pacienti, co by toho využili naplno," vyprávěla mi Eva, provozní šéfka centra, když jsem tam byl na reportáži. „Třeba taková naše speciální metoda na chronický bolesti zad, kterou jsme dovezli ze Švýcarska – stála nás majlant, školili jsme na ni dva fyzioterapeuty, a přitom ji využívalo minimum lidí, protože o ní skoro nikdo nevěděl."
Nakonec se rozhodli zkusit PPC reklamu v Praze a okolí. „Udělali jsme si analýzu, co lidi nejvíc bolí a trápí. Zjistili jsme, že jsou to hlavně záda, kolena a ramena. Na každej tenhleten problém jsme vytvořili speciální stránku a na tu jsme posílali reklamy. Takže když si někdo vygoogloval 'bolest bederní páteře po dlouhém sezení', dostal od nás přesně cílenou nabídku."
Výsledky? Za dva měsíce se jim počet novejch pacientů zdvojnásobil a podíl samoplátců (to jsou ty nejlukrativnější případy) vyletěl z 30 % na 55 %. „Co mě ale fakt dostalo, byla změna skladby pacientů," svěřila se Eva. „Najednou začali chodit aktivní lidi, co fakt chtěli řešit svoje problémy, ne jen pasivně absolvovat předepsanej počet návštěv. Takoví, co byli ochotní investovat do svýho zdraví. To nám umožnilo nabízet mnohem víc doplňkovejch služeb jako masáže, cvičení a tak. Naše průměrná útrata na pacienta vzrostla skoro o třetinu."
Regionální specifika PPC reklamy ve zdravotnictví
To, co funguje v jednom městě, může naprosto vybouchnout v jiným. Praha a Plzeň jsou jako dvě úplně rozdílný planety, i když jsou od sebe jen hodinu cesty.
„To snad ani nemůžu porovnávat," řekl mi nedávno v hospodě Honza, co léta dělá marketing ve zdravotnictví. „V Praze je šílená konkurence, ale lidi jsou zvyklí jezdit za specialistou klidně přes celé město. Když někdo v Praze hledá třeba šikovnýho ortopeda na kolena, projede klidně 40 minut metrem. V Plzni? Tam když je to víc než 10 minut autem, už jim to přijde daleko."
Taky se liší to, co na lidi v reklamách zabírá. „V Praze je to rychlost a pohodlí – možnost objednat se online, krátký čekací doby, prodloužená ordinační doba. V Plzni? Tam víc zabírá osobní přístup a důvěra. 'Už 15 let pečujeme o vaše zdraví' funguje v Plzni mnohem líp než v Praze, kde je to spíš 'Objednejte se ještě dnes, termín najdeme do tří dnů'.
Tyhle rozdíly musíš promítnout i do PPC kampaní. „V Praze zdůrazňuj rychlost, moderní vybavení, minimální čekací dobu. V Plzni hraj na notu tradice, důvěryhodnosti, rodinné atmosféry. Jinak vyhazuješ prachy za reklamu, která mluví jiným jazykem, než jakým mluví tvoje cílovka."
SEO versus PPC ve zdravotnictví: kdy použít co
Dost často se mě doktoři ptají, jestli maj investovat do SEO (to je ta optimalizace pro vyhledávače, aby se přirozeně zobrazovali ve výsledcích) nebo do PPC reklamy. A moje odpověď je vždycky: „Záleží, jak moc hoří koudel."
„SEO je jako zasadit strom," říkával mi vždycky Petr, kterej dělá weby pro doktory. „Chvíli trvá, než vyroste, ale pak ti dává ovoce dlouhodobě. PPC je jako jít do obchodu a koupit si jablka – máš je hned, ale musíš pořád platit."
Pro nově otevřený ordinace nebo kliniky, co potřebujou rychle rozjet byznys, je PPC naprosto jasná volba. „Když jsme otevírali novou pobočku v Plzni, potřebovali jsme, aby to co nejdřív začalo generovat peníze, ne aby ta investice někde ležela ladem," vysvětluje mi Michal, co provozuje síť kožních klinik. „PPC nám to umožnilo – za první měsíc jsme měli naplněno z 60 %, což byl fakt slušnej výsledek na začínající ordinaci."
Naopak zavedený ordinace, co jedou dlouhodobě a mají stálou klientelu, by měly víc šlápnout do SEO. „Naše oční klinika funguje už přes 15 let a má stabilní základnu pacientů. Pro nás dávalo největší smysl investovat do pořádnýho SEO," prozradila mi Jana, která se stará o marketing jedný oční kliniky. „Rok jsme na tom makali – optimalizace webu, psaní článků, budování zpětnejch odkazů – ale teď jsme na první stránce na všechny klíčový slova, který jsou pro nás důležitý. A měsíčně nás to stojí zlomek toho, co bysme dávali do PPC."
Ideál je samozřejmě kombinace. „Začni s PPC, abys rychle získal pacienty, zároveň makej na SEO. Postupně, jak se ti zlepšuje organická viditelnost, můžeš ukrajovat z PPC rozpočtu," to je recept, kterej funguje většině mých klientů.
Praktické tipy pro zdravotnická zařízení začínající s PPC reklamou
Přemýšlíš o PPC reklamě pro svoji ordinaci nebo kliniku? Tady je pár praktických tipů od lidí, kteří si tím už prošli:
Zaprvé, pořádně si rozmysli, koho chceš oslovit. A nemyslím tím obecně "nemocné lidi" - to je jako říct, že prodáváš boty "lidem s nohama". Lukáš, který dělá PPC pro několik zdravotnických zařízení, mi k tomu řekl: "Musíš přesně vědět, jestli cílíš na mladé sportovce s úrazy kolen, těhotné ženy s bolestmi zad nebo seniory s artrózou. Každá skupina hledá jinak a reaguje na jiná sdělení."
Zadruhé, mluv o problémech a jejich řešení, ne o sobě. "Nikdo nehledá 'ortopeda v Praze 5'. Lidi hledají 'jak se zbavit bolesti kolene po běhání' nebo 'léčba vbočeného palce bez operace'," vysvětlil mi Lukáš u kávy. "Čím víc se trefíš do toho, co konkrétně lidi trápí, tím líp zabere tvoje reklama."
Zatřetí, nezasílej všechny lidi na hlavní stránku svého webu. To je jedna z nejčastějších chyb. Pokud někdo klikne na reklamu o léčbě ekzému, neposílej ho na úvodní stránku své dermatologické kliniky. Pošli ho rovnou na stránku o ekzému. Musí mít pocit, že přišel na správné místo.
Začtvrté, znovu oslovuj ty, kteří už tvůj web navštívili. "Lidi si málokdy vyberou doktora při první návštěvě webu. Zjistí si informace, porovnají možnosti, přemýšlejí," říká Lukáš. "S remarketingem je můžeš znovu oslovit a připomenout se jim, třeba s konkrétní akcí nebo pobídkou k objednání."
A poslední rada - pravidelně kontroluj, jak tvoje kampaň funguje, a neboj se ji upravovat. PPC není něco, co jednou nastavíš a necháš běžet donekonečna. Je to živý organismus, který potřebuje pravidelnou péči.
----------------------------------------Jak zdravotnická zařízení mohou získat více pacientů pomocí online marketingu
----------------------------------------„Dneska máme zase volno mezi druhou a čtvrtou. To je na palici," vzdychla recepční fyzioterapeutické kliniky, zatímco jsem čekal na svou rehabilitaci ramenního kloubu. Majitelka, která zrovna procházela kolem, jen protočila oči: „Tomu říkám prokletí zdravotních služeb – buď máš narváno tak, že nestíháš, nebo koukáš na prázdný diář." O pár měsíců později, když jsem se vracel na kontrolu, byla situace jiná. Čekárna byla příjemně zaplněná i v čase, kdy dřív zejícela prázdnotou. „Co se změnilo?" zeptal jsem se zvědavě. „Konečně jsme dali na tvůj článek a rozjeli PPC reklamu Plzeň," mrkla na mě majitelka. „Funguje to jak blázen – nejenže máme víc klientů, ale dokážeme je líp rozprostřít během dne. Když máme volno mezi druhou a čtvrtou, prostě tem časům dáme v systému větší váhu a reklamy na ně cílí intenzivněji."
Zdravotnictví dlouho fungovalo v jakémsi marketingovém vakuu. Panovalo přesvědčení, že když jsi dobrej doktor, lidi si tě najdou. Jenže doba se pekelně změnila. Dřív jsi šel k doktorovi, kterého ti doporučila sousedka nebo kam tě poslal obvoďák. Dneska? Dneska si lidi googlují všechno od rýmy přes zubaře až po neurochirurga. A když si někdo googluje „ortoped akutní bolest kolene" a ty nejsi ve výsledcích, tak neexistuješ – je to tak jednoduchý. Proto právě PPC reklama Praha a dalších větších městech začíná být pro soukromé doktory a kliniky naprostou nutností. Ne proto, že by jejich služby byly horší než dřív, ale proto, že se totálně změnil způsob, jakým si lidi zdravotní služby hledají.
Proč tradiční způsoby získávání pacientů už nestačí
„Víš, jak to bylo," rozvalil se v křesle MUDr. Novák, praktický doktor, kterého znám ještě z dob, kdy jsem byl malý fracek s věčně rozbitými koleny. „Pověsil jsi ceduli, otevřel dveře a čekal, až se to rozkřikne. Lidi si vyprávěli o dobrým doktorovi u piva nebo na pískovišti, a tak to nějak fungovalo. Teď? Teď ti přijde mladej pár s dítětem a než vůbec překročí práh, už maj vygooglovaný každej tvůj nádech. Znají tvoje recenze, vzdělání a pravděpodobně i to, co jsi měl k snídani."
A má sakra pravdu. Podle dat, která jsem nedávno viděl, přes 70 % lidí (a u mileniálů je to ještě víc) hledá zdravotnická zařízení online, než se objedná. A nejde jen o složité operace nebo specialisty – lidi takhle hledají i zubaře, fyzioterapeuty nebo očaře.
„Když jsem před pár lety rozjížděl soukromou zubařinu tady v Plzni, myslel jsem, že to bude brnkačka," chechtá se můj kamarád Jirka, zubař. „Však víš, jak to se zubaři je - všichni jsou přeplnění, berou jen přes známé... Tak jsem si naivně myslel, že stačí otevřít ordinaci a lidi se pohrnou. První tři měsíce byly brutální. Chodilo minimum pacientů a ti, co přišli, chtěli většinou jen jednorázově spravit zub a pak se vrátili ke svému původnímu zubaři."
Jirka nakonec zavolal kámarádovi, co dělá v marketingu. „Pařil jsem s ním Counter-Strike ještě na výšce a teď dělá něco s reklamama. Doporučil mi firmu PPCprofits.cz, který to maj vymakaný. Za tři neděle od spuštění reklam se mi diář začal plnit a dneska mám čekačku jak blázen."
Co je PPC reklama a proč funguje ve zdravotnictví
PPC (Pay-Per-Click) reklama je fakt jednoduchej koncept, i když zní složitě. Platíš jen tehdy, když na tvoji reklamu někdo klikne. Žádný klik, žádná platba. Neplatíš za to, že někde visíš – platíš jen za reálnej zájem. Pro doktory a kliniky s omezeným rozpočtem na marketing je to naprosto ideální.
„To, co dělá PPC reklamu tak brutálně efektivní pro doktory, je ten moment, kdy ji lidi vidí," vysvětlovala mi Martina, která několik let dělá marketing pro zdravotnický sektor, když jsme spolu seděli nad kávou. „Když si někdo do Googlu zadá 'bolest ramene po sportu fyzioterapeut', tak už v tu chvíli aktivně shání pomoc. Je to jako když postavíš stánek s deštníkama přesně ve chvíli, kdy začne pršet – načasování je všechno."
Naprosto geniální věc je, že můžeš cílit geograficky. „Většina lidí nechce za doktorem cestovat přes půl republiky, pokud to není nějakej totální specialista," pokračuje Martina. „Proto má smysl zobrazovat reklamu jenom lidem v tvým okolí. Pokud jsi fyzioterapeut v Malešicích, zajímají tě lidi z Prahy 10 a okolí, ne z Aše. A přesně tohle ti PPC umožní."
Další věc, proč je PPC reklama tak super, jsou data. „Vidíš úplně přesně, kolik lidí vidělo tvoji reklamu, kolik na ni kliklo, kolik vyplnilo kontaktní formulář nebo zavolalo na tvoje číslo. To je sen každýho, kdo dává peníze do marketingu – vidět přesně, co se s těma prachama děje a jaký přináší výsledky."
Případová studie: Jak rehabilitační centrum zdvojnásobilo počet pacientů za dva měsíce
Rehabilitační centrum Pohyb na pražskejch Stodůlkách mělo klasickej problém – byli závislí na doporučení od doktorů. Takže se k nim dostávali hlavně lidi po operacích a úrazech, co měli předepsanou rehabilitaci. Jenže oni uměli mnohem víc.
„Měli jsme nadupaný vybavení a fakt šikovný lidi, ale chyběli nám pacienti, co by toho využili naplno," vyprávěla mi Eva, provozní šéfka centra, když jsem tam byl na reportáži. „Třeba taková naše speciální metoda na chronický bolesti zad, kterou jsme dovezli ze Švýcarska – stála nás majlant, školili jsme na ni dva fyzioterapeuty, a přitom ji využívalo minimum lidí, protože o ní skoro nikdo nevěděl."
Nakonec se rozhodli zkusit PPC reklamu v Praze a okolí. „Udělali jsme si analýzu, co lidi nejvíc bolí a trápí. Zjistili jsme, že jsou to hlavně záda, kolena a ramena. Na každej tenhleten problém jsme vytvořili speciální stránku a na tu jsme posílali reklamy. Takže když si někdo vygoogloval 'bolest bederní páteře po dlouhém sezení', dostal od nás přesně cílenou nabídku."
Výsledky? Za dva měsíce se jim počet novejch pacientů zdvojnásobil a podíl samoplátců (to jsou ty nejlukrativnější případy) vyletěl z 30 % na 55 %. „Co mě ale fakt dostalo, byla změna skladby pacientů," svěřila se Eva. „Najednou začali chodit aktivní lidi, co fakt chtěli řešit svoje problémy, ne jen pasivně absolvovat předepsanej počet návštěv. Takoví, co byli ochotní investovat do svýho zdraví. To nám umožnilo nabízet mnohem víc doplňkovejch služeb jako masáže, cvičení a tak. Naše průměrná útrata na pacienta vzrostla skoro o třetinu."
Regionální specifika PPC reklamy ve zdravotnictví
To, co funguje v jednom městě, může naprosto vybouchnout v jiným. Praha a Plzeň jsou jako dvě úplně rozdílný planety, i když jsou od sebe jen hodinu cesty.
„To snad ani nemůžu porovnávat," řekl mi nedávno v hospodě Honza, co léta dělá marketing ve zdravotnictví. „V Praze je šílená konkurence, ale lidi jsou zvyklí jezdit za specialistou klidně přes celé město. Když někdo v Praze hledá třeba šikovnýho ortopeda na kolena, projede klidně 40 minut metrem. V Plzni? Tam když je to víc než 10 minut autem, už jim to přijde daleko."
Taky se liší to, co na lidi v reklamách zabírá. „V Praze je to rychlost a pohodlí – možnost objednat se online, krátký čekací doby, prodloužená ordinační doba. V Plzni? Tam víc zabírá osobní přístup a důvěra. 'Už 15 let pečujeme o vaše zdraví' funguje v Plzni mnohem líp než v Praze, kde je to spíš 'Objednejte se ještě dnes, termín najdeme do tří dnů'.
Tyhle rozdíly musíš promítnout i do PPC kampaní. „V Praze zdůrazňuj rychlost, moderní vybavení, minimální čekací dobu. V Plzni hraj na notu tradice, důvěryhodnosti, rodinné atmosféry. Jinak vyhazuješ prachy za reklamu, která mluví jiným jazykem, než jakým mluví tvoje cílovka."
SEO versus PPC ve zdravotnictví: kdy použít co
Dost často se mě doktoři ptají, jestli maj investovat do SEO (to je ta optimalizace pro vyhledávače, aby se přirozeně zobrazovali ve výsledcích) nebo do PPC reklamy. A moje odpověď je vždycky: „Záleží, jak moc hoří koudel."
„SEO je jako zasadit strom," říkával mi vždycky Petr, kterej dělá weby pro doktory. „Chvíli trvá, než vyroste, ale pak ti dává ovoce dlouhodobě. PPC je jako jít do obchodu a koupit si jablka – máš je hned, ale musíš pořád platit."
Pro nově otevřený ordinace nebo kliniky, co potřebujou rychle rozjet byznys, je PPC naprosto jasná volba. „Když jsme otevírali novou pobočku v Plzni, potřebovali jsme, aby to co nejdřív začalo generovat peníze, ne aby ta investice někde ležela ladem," vysvětluje mi Michal, co provozuje síť kožních klinik. „PPC nám to umožnilo – za první měsíc jsme měli naplněno z 60 %, což byl fakt slušnej výsledek na začínající ordinaci."
Naopak zavedený ordinace, co jedou dlouhodobě a mají stálou klientelu, by měly víc šlápnout do SEO. „Naše oční klinika funguje už přes 15 let a má stabilní základnu pacientů. Pro nás dávalo největší smysl investovat do pořádnýho SEO," prozradila mi Jana, která se stará o marketing jedný oční kliniky. „Rok jsme na tom makali – optimalizace webu, psaní článků, budování zpětnejch odkazů – ale teď jsme na první stránce na všechny klíčový slova, který jsou pro nás důležitý. A měsíčně nás to stojí zlomek toho, co bysme dávali do PPC."
Ideál je samozřejmě kombinace. „Začni s PPC, abys rychle získal pacienty, zároveň makej na SEO. Postupně, jak se ti zlepšuje organická viditelnost, můžeš ukrajovat z PPC rozpočtu," to je recept, kterej funguje většině mých klientů.
Praktické tipy pro zdravotnická zařízení začínající s PPC reklamou
Pokud uvažujete o PPC reklamě pro vaše zdravotnické zařízení, zde je několik praktických tipů, které vám pomohou začít:
Zaprvé, definujte si jasně cílovou skupinu. „Nestačí říct, že cílíte na lidi se zdravotními problémy," vysvětluje Lukáš, PPC specialista. „Potřebujete vědět, jestli jsou to ženy ve věku 30-45 let s bolestmi zad, sportovci po úrazu, nebo senioři s chronickými potížemi. Každá skupina vyžaduje jiný přístup a jiná klíčová slova."
Zadruhé, zaměřte se na konkrétní problémy a jejich řešení. „Lidé nehledají 'fyzioterapeuta', hledají 'jak se zbavit bolesti zad po porodu' nebo 'rehabilitace po zlomenině kotníku'," pokračuje Lukáš. „Čím konkrétnější budete ve svých reklamách, tím relevannější potenciální pacienty přilákáte."
Zatřetí, nezapomeňte na landing page. „Je velká chyba směrovat všechny reklamy na hlavní stránku vašeho webu," zdůrazňuje Lukáš. „Pokud někdo klikne na reklamu o léčbě ekzému, měl by se dostat přímo na stránku o léčbě ekzému ve vaší ordinaci, ne na obecné informace o vaší klinice. Čím relevantnější bude landing page k reklamě, tím vyšší bude konverzní poměr."
Začtvrté, využijte remarketing. „Lidé často nehledají zdravotnické služby impulzivně. Zjistí si informace, porovnají možnosti a teprve pak se rozhodnou," vysvětluje Lukáš. „Remarketing vám umožní oslovit ty, kteří už jednou navštívili váš web, připomenout se jim a případně jim nabídnout další relevantní informace nebo pobídku k akci."
A konečně, pravidelně vyhodnocujte výsledky a optimalizujte kampaně. „PPC reklama není něco, co jednou nastavíte a pak necháte běžet. Je to kontinuální proces učení a zlepšování," uzavírá Lukáš.
Právní a etická omezení reklamy ve zdravotnictví
Když plánujete reklamní kampaně pro zdravotnické zařízení, nezapomeňte, že v tomto oboru platí přísnější pravidla než jinde. Několik let jsem spolupracoval s právničkou specializovanou na zdravotnické právo a ta mi vysvětlila základní omezení.
V reklamě na zdravotní služby nesmíte používat před/po fotografie, slibovat vyléčení nebo garantovat výsledky procedur. Také nemůžete zveřejňovat pacientská svědectví bez jejich výslovného souhlasu, a i s ním je to na hraně.
Co to znamená pro vaše PPC kampaně? Místo frází jako "Zbavíme vás bolesti zad navždy" nebo "Garantujeme úlevu od migrény" používejte spíše formulace "Specializujeme se na léčbu chronických bolestí zad" nebo "Moderní metody léčby migrény".
Při tvorbě reklamních textů a landing pages buďte opatrní i s používáním fotografií. Profesionální modelové nebo kvalitní stock fotografie jsou z právního hlediska mnohem bezpečnější než fotografie skutečných pacientů. Dokonce i anonymizované případové studie mohou být problematické, pokud by byl pacient identifikovatelný.
I přes tato omezení lze vytvářet účinné PPC kampaně. Kvalitní zdravotnické zařízení nepotřebuje klamavou reklamu – stačí jasně komunikovat své skutečné přednosti a specializace. Samotná dostupnost, moderní vybavení nebo odbornost personálu jsou často dostatečně silnými prodejními argumenty.
Budoucnost marketingu ve zdravotnictví
Kam míří marketing ve zdravotnictví? Během posledních pěti let, kdy se touto oblastí zabývám, jsem zaznamenal několik významných trendů.
Telemedicína a online konzultace zažívají obrovský růst. "Před covidem jsme o online konzultacích jen teoretizovali, teď je to běžná součást našich služeb," říká mi Tomáš, majitel rehabilitačního centra. "Z marketingového hlediska to znamená, že už nejsme omezeni jen na pacienty z blízkého okolí. Můžeme oslovit mnohem širší region, což kompletně mění způsob, jakým cílíme naše kampaně."
Druhým trendem je posun k prevenci a zdravému životnímu stylu. Lidé stále častěji vyhledávají zdravotnická zařízení ještě předtím, než mají akutní problém. Zajímají se o preventivní programy, screeningy, konzultace. Pro zdravotnická zařízení je to příležitost oslovit pacienty mnohem dříve a budovat s nimi dlouhodobé vztahy.
S tím souvisí i třetí trend - komplexní péče. "Naši pacienti nechtějí jen vyřešit problém s kolenem. Zajímají se o celkový přístup - fyzioterapii, pohybovou terapii, výživové poradenství, někdy i psychologickou podporu," vysvětluje mi Pavel, ortoped s vlastní praxí. Zdravotnická zařízení, která dokážou nabídnout širší spektrum služeb nebo mají dobře nastavené partnerství s dalšími odborníky, získávají konkurenční výhodu.
Z pohledu marketingových nástrojů roste význam videa. Pacienti chtějí před návštěvou lékaře vědět, do čeho jdou. Video prohlídky ordinace, vysvětlení procedur nebo krátké rozhovory s lékaři pomáhají snižovat obavy a budovat důvěru. PPC kampaně s video obsahem dosahují podle mých zkušeností až o 30 % lepších výsledků.
Posledním trendem je personalizace. "Dříve stačilo říct, že léčíme bolesti zad. Dnes musíme komunikovat specificky s těhotnou ženou, seniorkou s osteoporózou nebo mladým sportovcem - každý má jiné potřeby a očekávání," říká Martin, který spravuje marketing několika rehabilitačních klinik. Segmentace cílových skupin a přizpůsobení sdělení jednotlivým skupinám bude stále důležitější.
Závěr: PPC reklama jako nástroj pro lepší dostupnost zdravotní péče
Na konci dne není PPC reklama ve zdravotnictví jen o získávání nových pacientů a zvyšování zisku. Je to také o zlepšování dostupnosti zdravotní péče a pomoci lidem najít správné odborníky pro jejich specifické problémy.
„Když jsem před pěti lety začínal s praxí, byl jsem skeptický k jakékoliv formě marketingu," přiznává MUDr. Dvořák, neurolog specializující se na léčbu migrén. „Myslel jsem si, že dobrý lékař nepotřebuje reklamu. Ale pak jsem si uvědomil, že problém není v tom, jestli jsem nebo nejsem dobrý lékař. Problém je v tom, že pacienti, kteří by mohli z mé specializace těžit, o mně často nevědí."
Tím, že pomáháte potenciálním pacientům najít vás ve chvíli, kdy aktivně hledají řešení svých zdravotních problémů, jim vlastně poskytujete službu. „Z dopisů od pacientů vím, že mnozí z nich před tím, než našli naši kliniku, prošli dlouhou a frustrující cestou hledání správné diagnózy a léčby," dodává MUDr. Dvořák. „Pokud můžeme tuto cestu zkrátit tím, že budeme vidět ve vyhledávání, když někdo hledá pomoc, je to vlastně naplnění lékařského poslání."
A to je možná nejdůležitější poselství tohoto článku – dobře cílená PPC reklama ve zdravotnictví není jen nástrojem pro zvýšení počtu pacientů. Je to způsob, jak propojit ty, kdo potřebují pomoc, s těmi, kdo ji mohou poskytnout. A v tomto světle je investice do online marketingu ve zdravotnictví nejen obchodním rozhodnutím, ale také naplněním poslání pomáhat lidem k lepšímu zdraví.
Publikováno: 29. 03. 2025
Kategorie: zdraví