Noční pocení: Kdy se bát a co s tím?

Pocení V Noci

Co je noční pocení?

Trápí vás pocení v noci? Jde o nadměrné pocení během spánku, které nemá souvislost s přetopenou ložnicí ani těžkou peřinou. I když je to často normální jev, někdy může jít o signál, že něco není v pořádku. Nejčastěji za nočním pocením stojí hormony, které si s námi hrají, stresové situace nebo úzkostné stavy, různé infekce a někdy i léky, které užíváme. Když se vám to stává, zkuste si zapisovat, kdy přesně k pocení dochází, jak často se opakuje a jestli se objevují i další příznaky. Pokud vás noční pocení trápí častěji nebo vám dělá starosti, zajděte radši k lékaři. Ten nejlépe posoudí situaci a navrhne řešení. Někdy je potřeba udělat rozbor krve nebo další vyšetření, aby se přišlo na pravou příčinu.

Příčiny nočního pocení

Trápí vás pocení v noci? Nadměrné pocení během spánku může značně znepříjemnit život a narušit kvalitní odpočinek. Někdy za tím stojí banální věci jako přetopená ložnice nebo příliš teplá peřina. Mnohem častěji ale noční pocení signalizuje, že v těle není něco v pořádku. Běžnou příčinou bývají hormonální výkyvy, se kterými se setkávají třeba ženy v přechodu nebo lidé s problémy štítné žlázy. Také různé nemoci jako chřipka, TBC nebo zánět močového měchýře se mohou projevovat nočním pocením. V některých případech za nadměrným pocením stojí užívané léky. Pokud se potíte v noci více než obvykle, neváhejte a zajděte k lékaři. Ten zjistí skutečnou příčinu a pomůže vám problém vyřešit.

Hormonální změny

Noční pocení trápí hodně lidí, a za tím často stojí hormony - ať už jste žena nebo chlap. U ženských je to hlavně v přechodu, kdy tělo přestává vyrábět tolik estrogenu jako dřív. Když máte estrogenu málo, tělo si hůř poradí s regulací teploty a začnete se v noci potit nebo vám naskočí návaly horka. Tyhle problémy se můžou objevit i v těhotenství nebo po tom, co porodíte. Chlapi zase můžou začít víc potit, když jim s věkem klesá testosteron. Ale není to jenom o pohlavních hormonech - problémy může dělat třeba i štítná žláza nebo některé léky, které berete. Jestli se v noci hodně potíte a myslíte si, že by v tom mohly mít prsty hormony, zajděte radši k doktorovi. Ten vás vyšetří a řekne vám, co s tím.

Infekční choroby

Když se v noci budíte zpocení, může to signalizovat různé zdravotní potíže, nejčastěji nějakou infekci. Od obyčejné rýmy až po vážnější nemoci jako TBC nebo HIV - všechny tyto infekce dokážou způsobit, že se v noci nadměrně potíme. Když naše tělo bojuje s infekcí, vyplavuje do krve látky zvané cytokiny. Jsou to takové bílkoviny, které pomáhají nastartovat imunitu. Tyto látky ale zároveň působí na centrum v mozku, které hlídá naši teplotu, a proto se pak v noci potíme.

Když máme infekci, obvykle se to neprojeví jen pocením. Většinou nás trápí i horečka, třesavka, bolí nás svaly, jsme unavení a nemáme chuť k jídlu. Jestli se u vás objeví noční pocení společně s těmito příznaky, neváhejte a zajděte k lékaři. Je důležité zjistit, co za tím stojí, a začít se správně léčit. Čím dřív se na příčinu přijde, tím lépe se vyhnete případným komplikacím a rychleji se uzdravíte.

Vedlejší účinky léků

Když se v noci budíte zpocení, může za tím stát spousta věcí, a jednou z nich jsou i léky, které berete. Některé prášky totiž dokážou pořádně zamíchat s tím, jak si tělo reguluje teplotu, a výsledkem je, že se pak v noci potíte jako myš. Tyhle problémy často způsobují třeba antidepresiva, prášky na hormony, léky na tlak nebo cukrovku. Jestli máte pocit, že za vaším nočním pocením stojí právě léky, zajděte si za doktorem. Může vám upravit dávky nebo zkusit něco jiného, co vám nebude dělat takové potíže. Mějte ale na paměti, že noční pocení může signalizovat i jiné zdravotní trable, takže není dobrý nápad to zkoušet řešit na vlastní pěst. Vždycky je lepší zajít za odborníkem - ten přijde na to, co za tím vězí, a poradí vám, co s tím.

Noční můry a stres

Když nás v noci trápí zlé sny a stres, často se budíme zpocení. Ve vypjatých obdobích nebo po těžkých zážitcích se nám často zdají živé a děsivé sny, které nás budí a způsobují, že se nadměrně potíme. Naše tělo při stresu vyplavuje více adrenalinu a kortizolu, což rozhodí jeho schopnost udržovat správnou teplotu. Proto se nám pak dělá horko a potíme se, i když spíme. Chceme-li se zbavit nočního pocení způsobeného stresem a nočními můrami, musíme se naučit lépe zvládat stres a upravit své spánkové návyky. Pomoci můžou třeba jóga, meditace nebo správné dýchání - tyhle techniky snižují hladinu stresových hormonů. Když si navykneme chodit spát v pravidelnou dobu, zajistíme si v ložnici klid a tmu a vynecháme před spaním kofein a alkohol, budeme lépe spát a sníží se i riziko nočních můr a pocení.

Spánkové prostředí

Noční pocení může být pěkně nepříjemné, ale dá se mu předejít. Klíčem je správně připravená ložnice. Ideální je, když se teplota drží někde mezi osmnácti a dvaceti stupni - když je tepleji, tělo se začne přirozeně ochlazovat pocením. Nezapomeňte taky před spaním pořádně vyvětrat, čerstvý vzduch dělá divy. S vlhkostí je to podobné, nejlepší je držet ji kolem padesáti procent. Když je vzduch moc suchý, může to dráždit nos a krk, což vede k horšímu spánku a pocení. Na druhou stranu, když je vlhkost příliš vysoká, můžou se objevit plísně a roztoči - a to taky není žádná výhra pro kvalitní spánek. A ještě jedna věc - pyžamo. Vybírejte takové, co je z přírodních materiálů jako bavlna nebo len. Vaše tělo v nich bude moct volně dýchat a pot se bude lépe odpařovat.

Kdy navštívit lékaře?

Probouzíte se často zpocení? Není to nic příjemného, když se v noci budíte s promočeným pyžamem. Ve většině případů to naštěstí není nic vážného. Měli byste ale zbystřit, pokud se noční pocení opakuje a provází ho i další příznaky. To už je důvod zajít k doktorovi. Pozor hlavně, když zároveň bez důvodu hubnete, máte teplotu nebo vás třese zimnice. Varovným signálem jsou také dušnost, kašel nebo bolesti na hrudi. Zpozornět byste měli i při zvětšených uzlinách nebo když se cítíte neobvykle unavení. Někdy totiž může být noční pocení známkou vážnějších zdravotních potíží - třeba infekce, hormonální nerovnováhy, nebo dokonce rakoviny. Doktor zjistí, co za tím vězí, a pomůže vám s léčbou.

Tipy pro zmírnění pocení

Když se v noci budíte zpocení, může to mít spoustu důvodů - od těch běžných až po závažnější. Trápí vás noční pocení? Zkuste nejdřív změnit pár věcí ve svých večerních zvyklostech a uspořádání ložnice. Dejte si pozor na to, co jíte a pijete před spaním - vynechte těžká jídla, kávu i alkohol, protože ty můžou rozhodit váš spánek a způsobit pocení. V ložnici je důležité mít čerstvý vzduch a příjemný chládek, ideálně kolem 18 až 20 stupňů. Na spaní si vyberte vzdušné oblečení z přírodních látek, třeba z bavlny nebo lnu, a nepřehánějte to s dekou. Pokud se i přes všechny tyhle změny nadále v noci hodně potíte, zajděte raději k doktorovi, ať vyloučí možné zdravotní potíže.

Tma se lepí na kůži jako pot, dusí a svírá, až se zdá, že ráno nikdy nepřijde.

Hana Nováková

Volba prodyšného oblečení

Když se v noci často potíte, je důležité vybrat si správné pyžamo nebo noční košili. Pohodlné spaní zajistí hlavně vzdušné oblečení, ve kterém vaše tělo může volně dýchat. Přírodní látky jako bavlna, len nebo bambus jsou mnohem lepší než umělé materiály - lépe odvádějí pot a pomáhají tělu udržet příjemnou teplotu po celou noc. V umělých materiálech se pot nemůže odpařovat, což způsobuje nepříjemný pocit vlhka a může vést k množení bakterií. Nenoste do postele nic těsného, co by bránilo proudění vzduchu - to jen zhorší pocení. Místo toho si vyberte volnější, vzdušné oblečení z lehkých materiálů a budete se v noci cítit mnohem lépe.

Vlastnost Pocení v noci Normální pocení
Příčina Může být způsobeno hormonálními změnami, infekcemi, některými léky, stresem a úzkostí. Reakce těla na zvýšenou teplotu, fyzickou aktivitu nebo emoce.
Frekvence Pravidelné nebo občasné, v závislosti na příčině. Objevuje se při potřebě ochlazení organismu.
Intenzita Může být mírné až silné, někdy až promočení oblečení a ložního prádla. Mírné až silné, v závislosti na okolní teplotě a fyzické aktivitě.

Správná teplota v ložnici

Noční pocení může být způsobené tím, že máte v ložnici moc teplo. Když spíme, naše tělo se normálně ochladí, ale v přetopené místnosti to prostě nejde. Pak se začneme potit, i když k tomu vlastně není žádný důvod. Nejlépe se vyspíte, když máte v ložnici tak 18 až 20 stupňů. Proto je fajn před spaním pořádně vyvětrat a nechat si v noci trochu otevřené okno. I když noční pocení nemusí hned znamenat nějaký problém se zdravím, při častém a silném pocení byste měli zajít k doktorovi. Může to totiž signalizovat nějakou nemoc, kterou je potřeba léčit.

Relaxační techniky před spaním

Pocení v noci dokáže pořádně potrápit a důvodů může být opravdu hodně - od špatně zvolených spacích návyků až po závažnější zdravotní potíže. Jestli vás tohle trápí, určitě zajděte za doktorem, ať máte jistotu, že je všechno v pořádku. Kromě toho existuje spousta fíglů, jak si před spaním navodit pohodu a dopřát si kvalitní odpočinek.

Když si během dne zacvičíte (ale ne těsně před spaním), pomůže vám to lépe zvládat tělesnou teplotu a zbavit se stresu. Dejte si ale pozor na těžká jídla večer, a taky kávu nebo skleničku vína - to všechno může váš spánek pěkně pokazit.

Než půjdete spát, dopřejte si příjemnou teplou koupel - uvolní vám svaly a zklidní myšlenky. V ložnici si pak pusťte nějakou uklidňující hudbu nebo si začtěte do oblíbené knížky. Hlavní je se pořádně uvolnit a připravit se na klidnou noc.

Publikováno: 15. 02. 2025

Kategorie: zdraví